Konstnärssamtal med Silje Figenschou Thoresen, på Marabouparken konsthall, och Morten Torgersrud på NKF, Nytorget 15A.
10 augusti 15.00
Konstnärssamtal med Silje Figenschou Thoresen, på Marabouparken konsthall, och Morten Torgersrud på NKF, Nytorget 15A.
10 augusti 15.00
Varmt välkomna till ett program med NKFs sommargäster Morten Torgersrud och Silje Figenschou Thoresen, ett konstnärspar från Kirkenes, i nordöstra Norge.
Den 10e augusti bjuder vi in till en dag då båda presenterar sina konstverk. Det sker i samarbete med Marabouparken konsthall där Silje Figenschou Thoresen just nu visar både strukturer och teckningar i utställningen – härifrån strök gränsen mot nordväst i en båge.
– 15:00 Dagen börjar i Marabouparken konsthall med ett samtal mellan Silje Figenschou Thoresen och konsthallschef Helena Holmberg.
– Efter samtalet åker vi tillsammans med pendeltåget till NKF – Nordiska Konstnärsförbundets gästateljé vid Nytorget 15A.
– 17:00 Morten Torgersrud och curator Sara Rossling samtalar om Torgersruds nya projekt som prövar olika sätt att sätta ihop fotografier.
– Efter det är alla välkomna på en informell middag.
På NKF presenterar Morten Torgersrud ett större skissmaterial från ett verk som är under arbete. Det nya projektet prövar olika sätt att sätta samman fotografier, som också inkluderar tidigare verk, likväl som material från den lokala fotografihistorien i området runt Kirkenes.